Henglypower HL12120D 12V 12Ah F1 Replacement Battery
Henglypower HL12120D 12V 12Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 98 mm (3.86")Height: 95 mm (3.74")Terminals: F1 - 0.187”High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
HL12120D-F1-batt
Customizable Options:
Description / Henglypower HL12120D 12V 12Ah F1 Replacement Battery
Model Description: Henglypower HL12120D Compatible Replacement Battery
Compatibility: HL12120D (12V 12Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Henglypower HL12120D
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Henglypower HL12120D 12V 12Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminals: F1
Weight: 7.92 lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 98 mm (3.86")
Height: 95 mm (3.74")
The Henglypower HL12120D replacement battery consists of (1) High Quality 12V 12Ah battery.