Helios FB12-26-F2 12V 26Ah Replacement Battery
Helios FB12-26-F2 12V 26Ah Compatible BatteryHigh Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
FB12-26-F2-NB
Customizable Options:
Description / Helios FB12-26-F2 12V 26Ah Replacement Battery
Model Description: Battery to Replace the Helios FB12-26-F2
Compatibility: Helios FB12-26-F2 (12V 26Ah)
Condition: Fresh New Stock
Includes: One new battery, a direct replacement for the Helios FB12-26-F2
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 26Ah
Terminal Type: NB
Weight: 17.8 Lbs
Length: 6.9" (175 mm)
Width: 6.5" (165 mm)
Height: 5" (127 mm)
Height Over Terminal: 5" (127 mm)
Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
The Helios FB12-26-F2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 26Ah battery.