Helios FB12-18-F2 12V 18Ah F2 Replacement Battery
Helios FB12-18-F2 12V 18Ah Compatible BatteryTerminals: F2Length: 7.13" (181 mm)Width: 3.03" (77 mm)Height: 6.57" (167 mm)High Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
FB12-18-F2
Customizable Options:
Description / Helios FB12-18-F2 12V 18Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Compatible replacement battery for the Helios FB12-18-F2 12V 18Ah
Compatibility: Helios FB12-18-F2 - 12V 18Ah with F2 Terminals
Condition: New
Includes: (1) 12V 18Ah F2 Battery
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Helios FB12-18-F2 12V 18Ah
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 18Ah
Terminal Type: F2
Weight: 12.34 Lbs
Length: 7.13" (181 mm)
Width: 3.03" (77 mm)
Height: 6.57" (167 mm)
The Helios FB12-18-F2
replacement battery consists of (1) High Quality 12V 18Ah battery.