Haze HZS12-7.5HR 12V 9Ah F2 Compatible Replacement Battery
Haze HZS12-7.5HR 12V 9Ah Replacement BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminal Type: F2High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
HZS12-7.5HR-batt
Customizable Options:
Description / Haze HZS12-7.5HR 12V 9Ah F2 Compatible Replacement Battery
Model Description: Haze HZS12-7.5HR Compatible Replacement Battery
Compatibility: HZS12-7.5HR (12V 9Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Haze HZS12-7.5HR
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 9Ah
Terminal Type: F2 (0.250")
Weight: 5.73 lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
Height over Terminal: 100 mm (3.94")
The Haze HZS12-7.5HR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 9Ah battery.