Haze HZS12-6HR 12V 6.5Ah +F2 / -F1 Compatible Replacement Battery
Haze HZS12-6HR 12V 6.5Ah Replacement BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 51 mm (2.01")Height: 95 mm (3.74")Terminal Type: +F2 / -F1High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
HZS12-6HR-batt
Customizable Options:
Description / Haze HZS12-6HR 12V 6.5Ah +F2 / -F1 Compatible Replacement Battery
Model Description: Haze HZS12-6HR Compatible Replacement Battery
Compatibility: HZS12-6HR (12V 6.5Ah battery with +F2 / -F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Haze HZS12-6HR
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 6.5Ah
Terminal Type: +F2 (0.250") / -F1 (0.187")
Weight: 4.19 lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 51 mm (2.01")
Height: 95 mm (3.74")
Height over Terminal: 101 mm (3.98")
The Haze HZS12-6HR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 6.5Ah battery.