Haze HZS12-5HR 12V 6Ah RT Compatible Replacement Battery
Haze HZS12-5HR 12V 6Ah Replacement BatteryLength: 140 mm (5.51")Width: 48 mm (1.89")Height: 102 mm (4.02")Terminal Type: RTHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
HZS12-5HR-batt
Customizable Options:
Description / Haze HZS12-5HR 12V 6Ah RT Compatible Replacement Battery
Model Description: Haze HZS12-5HR Compatible Replacement Battery
Compatibility: HZS12-5HR (12V 6Ah battery with Recessed Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Haze HZS12-5HR
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 6Ah
Terminal Type: Recessed Terminals +F2 / -F1
Weight: 3.97 lbs
Length: 140 mm (5.51")
Width: 48 mm (1.89")
Height: 102 mm (4.02")
Height over Terminal: 103 mm (4.06")
The Haze HZS12-5HR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 6Ah battery.