Haze HZS12-100 12V 100Ah IT Compatible Replacement Battery
Haze HZS12-100 12V 100Ah Replacement BatteryLength: 330 mm (13")Width: 171 mm (6.73")Height: 215 mm (8.46")Terminal Type: ITHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
HZS12-100-batt
Customizable Options:
Description / Haze HZS12-100 12V 100Ah IT Compatible Replacement Battery
Model Description: Haze HZS12-100 Compatible Replacement Battery
Compatibility: HZS12-100 (12V 100Ah battery with Insert Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Haze HZS12-100
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 100Ah
Terminal Type: M8 - Threaded Insert
Weight: 70.6 lbs
Length: 330 mm (13")
Width: 171 mm (6.73")
Height: 215 mm (8.46")
Height over Terminal: 220 mm (8.66")
The Haze HZS12-100 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 100Ah battery.