GS Yuasa PXL12023 12V 2.6Ah F1 Compatible Replacement Battery
Description / GS Yuasa PXL12023 12V 2.6Ah F1 Compatible Replacement Battery
Model Description: GS Yuasa PXL12023 Compatible Replacement Battery
Compatibility: PXL12023 (12V 2.6Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 2.6Ah Battery, F1 Terminals
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 2.6Ah
Terminal Type: F1- 0.187"
Weight: 2.18 lbs
Length: 178mm (7.01")
Width: 35mm (1.38")
Height: 61mm (2.40")
Height over Terminal: 67mm (2.64")
The GS Yuasa PXL12023 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 2.6Ah battery.