GS Portalac TPH12050A 12V 5Ah F1 Replacement Battery
GS Portalac TPH12050A 12V 5Ah Compatible BatteryLength: 90mm (3.54")Width: 70mm (2.76")Height: 101mm (3.98")Terminals: F1High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
TPH12050A-12V5Ah-batt
Customizable Options:
Description / GS Portalac TPH12050A 12V 5Ah F1 Replacement Battery
Model Description: GS Portalac TPH12050A Compatible Replacement Battery
Compatibility: TPH12050A - 12V 5Ah battery with F1 Terminals
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the TPH12050A battery
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The GS Portalac TPH12050A 12V 5Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 5Ah
Terminal Type: F1
Weight: 3.61 Lbs
Length: 90mm (3.54")
Width: 70mm (2.76")
Height: 101mm (3.98")
The GS Portalac TPH12050A replacement battery consists of (1) High Quality 12V 5Ah battery.