GS Portalac PX12072UB1270 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
Description / GS Portalac PX12072UB1270 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
Model Description: GS Portalac PX12072UB1270 Compatible Replacement Battery
Compatibility: PX12072UB1270 - 12V 7.2Ah battery with F1 Terminals
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the PX12072UB1270 battery
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The GS Portalac PX12072UB1270 12V 7.2Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7.2Ah
Terminal Type: F1
Weight: 5.40 Lbs
Length: 151mm (5.94")
Width: 65mm (2.56")
Height: 94mm (3.70")
The GS Portalac PX12072UB1270 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7.2Ah battery.