GS Portalac PE12V9F2 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
Description / GS Portalac PE12V9F2 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
Model Description: GS Portalac PE12V9F2 Compatible Replacement Battery
Compatibility: PE12V9F2 - 12V 7.2Ah battery with F1 Terminals
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the PE12V9F2 battery
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The GS Portalac PE12V9F2 12V 7.2Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7.2Ah
Terminal Type: F1
Weight: 5.40 Lbs
Length: 151mm (5.94")
Width: 65mm (2.56")
Height: 94mm (3.70")
The GS Portalac PE12V9F2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7.2Ah battery.