GS Portalac PE12V4.5F1 12V 4.5Ah F1 Replacement Battery
Description / GS Portalac PE12V4.5F1 12V 4.5Ah F1 Replacement Battery
Model Description: GS Portalac PE12V4.5F1 Compatible Replacement Battery
Compatibility: PE12V4.5F1 - 12V 4.5Ah battery with F1 Terminals
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the PE12V4.5F1 battery
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The GS Portalac PE12V4.5F1 12V 4.5Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 4.5Ah
Terminal Type: F1
Weight: 3.61 Lbs
Length: 90mm (3.54")
Width: 70mm (2.76")
Height: 101mm (3.98")
The GS Portalac PE12V4.5F1 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 4.5Ah battery.