GS Portalac PE12V12F2 12V 12Ah F2 Replacement Battery
Description / GS Portalac PE12V12F2 12V 12Ah F2 Replacement Battery
Model Description: GS Portalac PE12V12F2 Compatible Replacement Battery
Compatibility: GS Portalac PE12V12F2 - 12V 12Ah battery with F2 Terminals
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Portalac PE12V12F2 battery
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The GS Portalac PE12V12F2 12V 12Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminal Type: F2
Weight: 5.40 Lbs
Length: 151mm (5.94")
Width: 98mm (3.86")
Height: 94mm (3.70")
The GS Portalac PE12V12F2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 12Ah battery.