GS Portalac PE12V1.2F1 12V 1.3Ah F1 Replacement Battery
Description / GS Portalac PE12V1.2F1 12V 1.3Ah F1 Replacement Battery
Model Description: GS Portalac PE12V1.2F1 Compatible Replacement Battery
Compatibility: PE12V1.2F1 - 12V 1.3Ah battery with F1 Terminals
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the PE12V1.2F1 battery
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The GS Portalac PE12V1.2F1 12V 1.3Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 1.3Ah
Terminal Type: F1
Weight: 1.25 Lbs
Length: 97mm (3.82")
Width: 43mm (1.69")
Height: 52mm (2.05")
The GS Portalac PE12V1.2F1 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 1.3Ah battery.