Gruber Power GPS12-35-F2 12V 3.5Ah F2 Replacement Battery
Gruber Power GPS12-35-F2 12V 3.5Ah Compatible BatteryLength: 134 mm (5.28")Width: 67 mm (2.64")Height: 61 mm (2.40")Terminals: F2 - 0.250"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
gps12-35-f2-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power GPS12-35-F2 12V 3.5Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power GPS12-35-F2 Compatible Replacement Battery
Compatibility: GPS12-35-F2 (12V 3.5Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power GPS12-35-F2
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Gruber Power GPS12-35-F2 12V 3.5Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 3.2Ah
Terminal Type: F2
Weight: 2.68
lbs
Length: 134 mm (5.28")
Width: 67 mm (2.64")
Height: 61 mm (2.40")
The Gruber Power GPS12-35-F2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 3.2Ah battery.