Gruber Power 58EGPS-12-55-I 12V 55Ah F11 Replacement Battery
Gruber Power 58EGPS-12-55-I 12V 55Ah Compatible BatteryLength: 229 mm (9.02") Width: 138 mm (5.43") Height: 208 mm (8.19")Terminals: F11 - Insert TerminalsHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
58egps-12-55-i-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power 58EGPS-12-55-I 12V 55Ah F11 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power 58EGPS-12-55-I Compatible Replacement Battery
Compatibility: 58EGPS-12-55-I (12V 55Ah battery with F11 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power 58EGPS-12-55-I
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Gruber Power 58EGPS-12-55-I 12V 55Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 55Ah
Terminal Type: F11 - Insert Terminals
Weight: 39.7
lbs
Length: 229 mm (9.02")
Width: 138 mm (5.43")
Height: 208 mm (8.19")
The Gruber Power 58EGPS-12-55-I replacement battery consists of (1) High Quality 12V 55Ah battery.