Gruber Power 58EGPS-12-35-I 12V 35Ah F9 Replacement Battery
Gruber Power 58EGPS-12-35-I 12V 35Ah Compatible BatteryLength: 195 mm (7.68")Width: 130 mm (5.12") Height: 155 mm (6.10")Terminals: F9 - Insert TerminalsHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
58egps-12-35-i-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power 58EGPS-12-35-I 12V 35Ah F9 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power 58EGPS-12-35-I Compatible Replacement Battery
Compatibility: 58EGPS-12-35-I (12V 35Ah battery with Insert Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power 58EGPS-12-35-I
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Gruber Power 58EGPS-12-35-I 12V 35Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 35Ah
Terminal Type: F9 - Insert Terminals
Weight: 22.4
lbs
Length: 195 mm (7.68")
Width: 130 mm (5.12")
Height: 155 mm (6.10")
The Gruber Power 58EGPS-12-35-I replacement battery consists of (1) High Quality 12V 35Ah battery.