Gruber Power 58EGPS-12-26-I 12V 28Ah M5 Replacement Battery
Gruber Power 58EGPS-12-26-I 12V 28Ah Compatible BatteryLength: 165mm (6.50")Width: 125mm (4.92")Height: 175mm (6.89")Terminals: M5 - Insert Terminals (Hardware included)High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
58egps-12-26-i-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power 58EGPS-12-26-I 12V 28Ah M5 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power 58EGPS-12-26-I Compatible Replacement Battery
Compatibility: 58EGPS-12-26-I (12V 28Ah battery with M5 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power 58EGPS-12-26-I
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 28Ah
Terminal Type: M5 - Insert Terminals (Hardware included)
Weight: 20.9 lbs
Length: 165mm (6.50")
Width: 125mm (4.96")
Height: 175mm (6.89")
The Gruber Power 58EGPS-12-26-I replacement battery consists of (1) High Quality 12V 28Ah battery.