Gruber Power 58AGPS-12-7-F2 12V 7Ah F2 Replacement Battery
Gruber Power 58AGPS-12-7-F2 12V 7Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F2 - 0.250"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
58agps-12-7-f2-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power 58AGPS-12-7-F2 12V 7Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power 58AGPS-12-7-F2 Compatible Replacement Battery
Compatibility: 58AGPS-12-7-F2 (12V 7Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power 58AGPS-12-7-F2
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Gruber Power 58AGPS-12-7-F2 12V 7Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7Ah
Terminal Type: F2
Weight: 4.97
lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
The Gruber Power 58AGPS-12-7-F2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7Ah battery.