Gruber Power 58AGPS-12-6-F2 12V 6Ah F2 Replacement Battery
Gruber Power 58AGPS-12-6-F2 12V 6Ah Compatible BatteryLength: 90 mm (3.54")Width: 70 mm (2.76")Height: 101 mm (3.98")Terminals: F2 - 0.250"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
58agps-12-6-f2-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power 58AGPS-12-6-F2 12V 6Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power 58AGPS-12-6-F2 Compatible Replacement Battery
Compatibility: 58AGPS-12-6-F2 (12V 6Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power 58AGPS-12-6-F2
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Gruber Power 58AGPS-12-6-F2 12V 6Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 5Ah
Terminal Type: F2
Weight: 3.53
lbs
Length: 90 mm (3.54")
Width: 70 mm (2.76")
Height: 101 mm (3.98")
The Gruber Power 58AGPS-12-6-F2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 5Ah battery.