Gruber Power 58AGPS-12-10-F2 12V 10Ah F2 Replacement Battery
Gruber Power 58AGPS-12-10-F2 12V 10Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 111 mm (4.37")Terminals: F2 - 0.250"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
58agps-12-10-f2-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power 58AGPS-12-10-F2 12V 10Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power 58AGPS-12-10-F2 Compatible Replacement Battery
Compatibility: 58AGPS-12-10-F2 (12V 10Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power 58AGPS-12-10-F2
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Gruber Power 58AGPS-12-10-F2 12V 10Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 10Ah
Terminal Type: F2
Weight: 6.05
lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 111 mm (4.37")
The Gruber Power 58AGPS-12-10-F2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 10Ah battery.