Gruber Power 58AGEN-12-3-F1 12V 3Ah F1 Replacement Battery
Gruber Power 58AGEN-12-3-F1 12V 3Ah Compatible BatteryLength: 134 mm (5.28")Width: 67 mm (2.64")Height: 61 mm (2.40")Terminals: F1 - 0.187"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
58agen-12-3-f1-batt
Customizable Options:
Description / Gruber Power 58AGEN-12-3-F1 12V 3Ah F1 Replacement Battery
Model Description: Gruber Power 58AGEN-12-3-F1 Compatible Replacement Battery
Compatibility: 58AGEN-12-3-F1 (12V 3Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Gruber Power 58AGEN-12-3-F1
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Gruber Power 58AGEN-12-3-F1 12V 3Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 3.2Ah
Terminal Type: F1
Weight: 2.68
lbs
Length: 134 mm (5.28")
Width: 67 mm (2.64")
Height: 61 mm (2.40")
The Gruber Power 58AGEN-12-3-F1 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 3.2Ah battery.