GP GEL100-12 12V 100Ah M8 Replacement Battery
GP GEL100-12 12V 100Ah Compatible BatteryLength: 330 mm (13.0")Width: 171 mm (6.73")Height: 215 mm (8.46")Terminals: M8 - Insert TerminalsHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
gp-gel100-12-batt
Customizable Options:
Description / GP GEL100-12 12V 100Ah M8 Replacement Battery
Model Description: GP GEL100-12 Compatible Replacement Battery
Compatibility: GEL100-12 (12V 100Ah battery with M8 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the GP GEL100-12
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The GP GEL100-12 12V 100Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 100Ah
Terminal Type: M8
Weight: 70.6
lbs
Length: 330 mm (13.0")
Width: 171 mm (6.73")
Height: 215 mm (8.46")
The GP GEL100-12 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 100Ah battery.